UnderlineClick > PPC > Sıralı Eşleme Türü Güncellemesi

Sıralı Eşleme Türü Güncellemesi

Google, Şubat 2021’den itibaren, anahtar kelime eşleme türlerinden bazılarının çalışma şeklini bir kez daha değiştirdi.

Mevcut değişiklikler, sıralı eşlemeyi, geniş eşleme düzenleyiciyi  ve normal geniş eşlemeye yönelik iyileştirmeleri içermekte. Sıralı eşleme, bazı geniş eşleme düzenleyici trafiğini içerecek şekilde genişleyecek ve mevcut geniş eşleme düzenleyici işlevi artık desteklenmeyecektir.

İyi haber şu ki, bu, reklam verenlerin mevcut kampanyalarında herhangi bir değişiklik yapmasını gerektirmiyor. Reklam verenler, mevcut sıralı eşleme veya geniş eşleme düzenleyici anahtar kelimelerinden yararlanmaya devam edebilir. Geniş eşleme düzenleyici anahtar sözcükleri, yeni öbek eşleme davranışını kullanarak çalışmaya devam edecektir.

Sıralı eşleme türü nasıl değişecek?

Aşağıdaki Google’ın örnek tablosunda gördüğümüz gibi;

“Ankara ile İstanbul arası taşıma hizmetleri” sıralı eşlemeli anahtar kelimesi, “Ankara ile İstanbul arası uygun fiyatlı taşıma hizmetleri” gibi aramaları da kapsamaya devam edecektir. Ayrıca “Ankara ile İstanbul arası kurumsal taşıma hizmetleri” gibi, geleneksel olarak yalnızca GED ile eşleşen aramaları da kapsayacaktır. Güncellenen sıralı eşlemede kelime sırası, eşleme davranışını etkilemeye devam eder ve ifadenin eşlemenin anlamını değiştirdiği aramalarda (örneğin, “İstanbul’dan Ankara’ya” taşınmak isteyen kullanıcılar) reklamlar gösterilmez.

Güncellemenin nasıl çalışacağına dair Google’ın örneği: 2021 Anahtar Kelime Eşleme Türü Değişikliği

Geniş eşleme düzenleyiciye ne olacak?

Geçiş eşleme anahtar kelimeleri şimdilik anahtar kelimenin etrafındaki tırnak işaretlerini kullanan güncellenmiş sıralı eşleme ile aynı şekilde davranmaya devam edecektir. Bununla birlikte, yalnızca ileriye dönük sıralı eşlemeli anahtar kelimeler oluşturmanızı öneririz. Ancak, Temmuz 2021’de artık yeni geniş eşleme düzenleyicili anahtar kelimeler oluşturmak mümkün olmayacak.

Ek olarak: sıralı anahtar kelimelerde, genel olarak trafik hacimlerinde büyük olasılıkla bir artış göreceğiz.

Performans nasıl etkilenecek?

Geçmiş eşleme türü davranış değişikliklerine benzer şekilde, anahtar kelime eşleme türleri daha da basit hale geldi. Reklam verenler, reklamlarının sunulacağı anahtar kelimeler üzerindeki kontrolün bir kısmını kaybettiği görülüyor.

İlk bakışta bu durum, hesap yöneticilerine daha az eşleme türü olmasından dolayı biraz daha zaman zaman kazandırabilir. Ancak uzun vadede bakıldığında ppc uzmanları olarak, performansın kesinlikle etkileneceği bizim değerlendirmemizdir. Bu değişiklik yürürlüğe girdikçe, farklı eşleme türlerinde ve genel olarak trafikte dalgalanmalar meydana gelebilir. Bu süre zarfında, alakalı varyasyonları eklemek, anahtar kelimeleri duraklatmak veya alakasız olduğu düşünülen ifadeleri geçersiz kılmak için eşleme türüne ve arama terimleri raporlarına göre performansın incelenmesi çok önemlidir.

Son olarak,

Yıllar içinde gördüğümüz gibi Google, eşleme türleri, farklı reklam biçimleri, akıllı teklif verme, arayüz yeniden tasarımı, raporlama vb. Yöntemlerle hesap yönetimini otomatikleştirmeye ve kolaylaştırmaya devam ediyor. Otomasyon, Dinamik Arama Ağı Reklamları ve Akıllı Teklif. Bu özellikler daha sofistike ve hatta eskisinden daha kontrollü hale geliyor. Google, Google Arama Ağı Reklamları hesap yönetimini basitleştirmeye devam ederken, gelecekte daha fazla otomasyon beklemeye devam ediyoruz. Bununla birlikte, bu değişiklik, eşleme türlerinin işlevselliğini, reklam verenlerin arama hesaplarını daha kolay yönetmelerini kolaylaştırmak için görünen değerde birleştirirken, bunun nasıl olduğunu değerlendirmek ve anlamak zaman alacaktır.

Bonus! Ek okuma Tavsiyesi: https://ads-developers.googleblog.com/2021/02/changes-to-phrase-match-and-broad-match.html

Kaynak: https://www.movingtrafficmedia.com/google-match-type-change/

https://support.google.com/google-ads/answer/10286719?hl=tr

Summary
Article Name
Sıralı Eşleme Türü Güncellemesi
Description
Daha önce herhangi bir anahtar kelime sırası ile eşleştirme mümkün olduğundan, şehirler "Boston hizmetlerini NYC’ye taşıma" aramasına hizmet etmek için örnek anahtar kelimeyi tersine çevirebilir. Ancak yeni sıralı eşleme türünde, anahtar kelimelerin sırası dikkate alınır. Yeni sıralı eşleme türü, "NYC'den Boston'a" ifadesini akılda tutacak ve "Boston'dan NYC'ye" aramalarında gösterilmeyecektir. Yeni sıralı eşleme, anlamla alakalı olduğunda kelime sırasını dikkate alır.
Author
Publisher Name
UnderlineClick.Com