UnderlineClick > SEO > Core Web Vitals Nedir?

Core Web Vitals Nedir?

Kullanıcı deneyiminin kalitesini optimize etmek, web üzerindeki herhangi bir sitenin uzun vadeli başarısının anahtarıdır. Bir işletme sahibi, pazarlamacı veya geliştirici olun, Web Vitals sitenizin deneyimini ölçmenize ve iyileştirme fırsatlarını belirlemenize yardımcı olabilir.

Genel Bakış

Web Vitals, web’de harika bir kullanıcı deneyimi sunmak için gerekli olan kalite sinyalleri için birleşik rehberlik sağlamak üzere Google’ın bir girişimidir.

Google, performansı ölçmek ve raporlamak için yıllar boyunca bir dizi araç sağlamıştır. Bazı geliştiriciler bu araçları kullanma konusunda uzmandır, diğerleri ise hem araçların hem de metriklerin bolluğuna ayak uydurmanın zor olduğunu görmüştür.

Site sahiplerinin, kullanıcılarına sundukları deneyimin kalitesini anlamak için performans gurusu olmaları gerekmemelidir. Web Vitals girişimi, ortamı basitleştirmeyi ve sitelerin en önemli ölçütlere, Temel Web Vitals’a odaklanmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Core Web Vitals

Türkçeye çevirdiğimizde: Temel Web Verileri olarak adlandırabiliriz. Tüm web sayfaları için geçerlidir, tüm site sahipleri tarafından ölçülmelidir. Temel Web Verilerinden her biri, kullanıcı deneyiminin farklı bir yönünü temsil eder, sahada ölçülebilir ve kritik bir kullanıcı merkezli sonucun gerçek dünya deneyimini yansıtır.

Core Web Vitals’ı oluşturan metrikler zaman içinde gelişecektir. 2020 için mevcut set, kullanıcı deneyiminin üç yönüne (yükleme, etkileşim ve görsel kararlılık) odaklanır ve aşağıdaki ölçümleri (ve ilgili eşikleri) içerir:

En Büyük Zengin İçerikli Boya (LCP): yükleme performansını ölçer. İyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için, LCP, sayfanın ilk yüklenmeye başladığı andan itibaren 2,5 saniye içinde gerçekleşmelidir.

İlk Giriş Gecikmesi (FID): etkileşimi ölçer. İyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için sayfaların FID’si 100 milisaniye veya daha az olmalıdır.

Kümülatif Düzen Kayması (CLS): görsel kararlılığı ölçer. İyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için sayfaların CLS değeri 0.1 olmalıdır. veya daha az.

Yukarıdaki metriklerin her biri için, çoğu kullanıcınız için önerilen hedefe ulaşmanızı sağlamak üzere, mobil ve masaüstü cihazlarda bölümlere ayrılmış sayfa yüklemelerinin 75. yüzdelik dilimini ölçmek için iyi bir eşik değeridir.

Core Web Vitals metriklerinin görsel üzerinde gösterimi

Core Web Vitals Ölçümleme Araçları

Google, Core Web Vitals’in tüm web deneyimleri için kritik önem taşıdığına inanmaktadır. Sonuç olarak, tüm popüler araçlarında bu ölçümleri ortaya çıkarmaya kararlıdır. Aşağıdaki bölümler, hangi araçların Core Web Vitals’ı desteklediğini ayrıntılarıyla anlatmaktadır.

Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu, her Core Web Vital için anonimleştirilmiş, gerçek kullanıcı ölçüm verilerini toplar. Bu veriler, site sahiplerinin sayfalarında analizleri manuel olarak kullanmalarına gerek kalmadan performanslarını hızlı bir şekilde değerlendirmelerine olanak tanır ve PageSpeed ​​Insights ve Search Console’un Temel Web Vitals raporu gibi araçları güçlendirir.

Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu ✔ ✔ ✔

PageSpeed ​​Insights ✔ ✔ ✔

Search Console (Temel Web Vitals raporu) ✔ ✔ ✔

Bonus: Google araçları dışında oldukça detaylı ve rakiplerle karşılaştırma yapabileceğiniz ”pagespeed.compare” aracına göz atabilirsiniz.

Core Web Hayati değerlerini ölçtükten ve iyileştirilmesi gereken alanları belirledikten sonra, sonraki adım optimize etmektir.

Sonuç Olarak

Core Web Vitals, geliştiricilerin bugün web’deki deneyim kalitesini ölçmek için sahip oldukları en iyi sinyalleri temsil eder, ancak bu sinyaller mükemmel değildir ve gelecekte iyileştirmeler veya eklemeler beklenmelidir.

Core Web Vitals, tüm web sayfalarıyla ilgilidir ve ilgili Google araçlarında öne çıkarılır. Bu metriklerdeki değişikliklerin geniş kapsamlı etkisi olacaktır; bu nedenle geliştiriciler, Core Web Vitals tanımlarının ve eşiklerinin sabit olmasını ve güncellemelerin önceden bildirimde bulunmasını ve öngörülebilir.

Kaynak:https://web.dev/vitals/

Summary
Article Name
Core Web Vitals Nedir?
Description
Temel Web Vitals, tüm web sayfaları için geçerli olan Web Vitals alt kümesidir, tüm site sahipleri tarafından ölçülmelidir ve tüm Google araçlarında gösterilecektir. Temel Web Vitalslerinden her biri, kullanıcı deneyiminin farklı bir yönünü temsil eder, sahada ölçülebilir ve kritik bir kullanıcı merkezli sonucun gerçek dünya deneyimini yansıtır.
Author
Publisher Name
UnderlineClick.Com