UnderlineClick > PPC > Google Ads Resim Uzantısı Nedir?

Google Ads Resim Uzantısı Nedir?

Google Ads, uzantılar kısmına yeni bir uzantı ekleyerek resim uzantısını (image extention) hizmete sundu. Haziran 2021’den itibaren tüm reklam verenlerin kullanımına sunulan bu yeni uzantı, arama motoru sonuç sıralamasında (SERP) metin reklamınızın yanında yalnızca mobil cihazlarda küçük bir resim olarak görünmekte. Masaüstü cihazlarda gösterilmemektedir.

Kullanıcıların görsele daha çok önem vermeye başladığı bir zamanda gelen bu yenilik oldukça kullanışlı olacak gibi görünüyor bunun yanında Dijital dünyada giderek azaldığını bildiğimiz metin okumaların, resim uzantısıyla reklam metinlerinde verecek olacağınız mesajın daha efektif hale geleceğini düşünebiliriz.

Google’ın son yıllarda SERP görünümünde farklı değişkenleri denediğini bilmekteyiz, özellikle son zamanlarda mobil tarafta sayfalamayı kaldırdığını görmekteyiz bunun yanında organik sonuçlarda yerel lokasyon bilgilerinin, soru önerilerini verdiğini görmekteyiz.

Resim uzantılarının yanında, Dinamik resim uzantıları da bulunmakta ancak henüz ülkemizde Beta aşamasında olduğu görülüyor sonuç olarak: Web trafiğinde genel olarak Mobil tarafta artan trafik sayıları zaten bilinmekte, resim uzantısıyla CTR oranlarını daha da arttırabilirsiniz.

resim uzantısı SERP’de metin reklamınızın yanında küçük bir fotoğraf olarak görünür.

İşleyiş şekli

Resim uzantınız Google arama sonuçları sayfasında göründüğünde potansiyel müşteriler şunları görmekteydi: başlık, açıklama, url

Son eklemeyle: resimlerde görülmekte.

Google’ın reklam verirken tüm süreçlerde olduğu gibi onaylamasını beklemekteyiz.

Google’ın önerilerine bakacak olursak:

Hesap yapınıza dayalı olarak doğru resim uzantısını oluşturun

Reklam grubu veya kampanya düzeyinde resim uzantıları oluşturduğunuzda, aşağıda belirtilen nedenlerle hesap yapınızı aklınızda bulundurun:

  • Reklam Grubu düzeyi, hesabın iyi yapılandırılmış olduğu varsayılarak en katı alaka düzeyini sağlar.
  • Kampanya düzeyi, resimlerin kampanyadaki tüm reklamlarla alakalı olacağı durumlarda daha hızlı uygulama sağlar.

Uzantıya 3 benzersiz resim ekleyin

Resim uzantılarını oluşturmak için gereken çalışma yoğunluğu ile Reklam Grubu veya Kampanya düzeyinde 3 benzersiz ve alakalı resim ekleyerek elde edilecek başarı arasında iyi bir denge kurun.

Her iki en boy oranına sahip resimler ekleyin

Hem kare (1×1) hem de yatay (1,91×1) resimler kullanın. Kare resimler zorunlu olduğundan bunlara öncelik verin. Denemeler üzerinden reklamınızı daha çok kez yayınlamak için yatay resimleri kullanabilirsiniz.

Alakalı resimler ekleyin

Bu tür reklamların gösterilmeye uygun olduğu sorgularla, gösterilecekleri metin reklamlarla ve Nihai URL’nin yönlendirdiği açılış sayfasıyla alakalı resimler eklediğinizden emin olun. Resimlerin başlıklar ve açıklamalarla aynı şekilde alakalı olması gerekir.

Resim uzantınızı yararlı hale getirin

Eklediğiniz resimler benzersiz satış özelliklerini iletebilir, aktarılması zor olan bilgileri görsel olarak yansıtabilir veya kullanıcıları harekete geçmeye teşvik edebilir.

Kaliteye odaklanın

İçeriğinizi resmin merkezindeki %80’lik alana yerleştirmek, kullanıcının resminizin neyle ilgili olduğunu takip etmesine yardımcı olur. Basit arka planlar içeriğinizin özünü de vurgular.

Kaynak: https://support.google.com/google-ads/answer/9566341?hl=tr

Summary
Article Name
Google Ads Resim Uzantısı Nedir?
Description
Google Ads, uzantılar kısmına yeni bir uzantı ekleyerek resim uzantısını (image extention) hizmete sundu. Haziran 2021'den itibaren tüm reklam verenlerin kullanımına sunulan bu yeni uzantı, arama motoru sonuç sıralamasında (SERP) metin reklamınızın yanında yalnızca mobil cihazlarda küçük bir resim olarak görünmekte. Masaüstü cihazlarda gösterilmemektedir.
Author
Publisher Name
UnderlineClick.Com